פסיפס

פסיפס זו אמנות עתיקת יומין הידועה גם שם מוזאיקה. מדובר בעבודת עיצוב סטיילינג בחדר אמבטיה המתבצעת בעזרת הדבקת אבנים קטנות וצבעוניות בצפיפות ותוך תכנון ועיצוב ידוע מראש. התוצאה של עבודת פסיפס היא לא פחות מיצירת אמנות מעוררת השתאות. קיימים אמנים רבים היוצרים בפסיפס. הם משתמשים בכל מיני סוגים של אבנים מותאמות ליצירת פסיפס איכותי. החל משימוש באבן טבעית, דרך אבני קרמיקה, קוורץ ואפילו זכוכית וחלקי מראות. לכל אמן סגנון משלו בעבודת פסיפס. יש כאלה אשר עובדים באופן חופשי ואקספרסיבי וכאלה המעדיפים אמנות פסיפס מדויקת היורדת לפרטים.
בעבר, היה נהוג להשתמש בטכניקת פסיפס בעיקר במבנים. הפסיפס שימש כחיפוי וכקישוט יחדיו. ארכיאולוגים חשפו יצירות פסיפס במבנים כגון, בתי כנסת, כנסיות, מרכזים ציבוריים ואפילו בבתי פאר פרטיים. ידוע כי פסיפס נשמר היטב לאורך השנים ואפשר ללמוד מתוכן העיטורים על החיים בתקופות הקדומות.
 
כיום נחשב הפסיפס לדרך ביטוי אמנותית לכל דבר. קיימות יצירות פסיפס מודרניות ואף עבודות פסיפס בעלות אמירה אישית של האמן. בשנים האחרונות החל להתפתח טרנד בעיצוב פנים הבית המשלב את הפסיפס בעיצוב הבית המקובל. אפשר למצוא פסיפס במטבח ובחדרי הרחצה. לעיתים קרובות משתמשים בטכניקת הפסיפס כחיפוי לקירות פנימיים או חיצוניים.
 
הצבעוניות של הפסיפס והיכולת לשתול בתוכו אמירה או עיטור אסתטי הופכים את האמנות הנאה הזו לדרך מעניינת של שדרוג הבית. כדאי, יחד עם שאת, לא להגזים ולהקפיד על עבודות פסיפס מועטות ובולטות ברחבי הבית.
קיימות הרבה מסגרות אצל פורטל המטבחים הישראלי בהן יכול אדם ללמוד את טכניקת הפסיפס. החל בסדנאות מקצועיות אשר לרוב המדריכים בהן הם אמני פסיפס ידועים וכלה בימי לימוד מרוכזים. יש גם לא מעט חנויות המתמחות במכירת כלי עבודה עם פסיפס ובמכירת אבני הפסיפס עצמן. קיים מגוון אינסופי של חומרים שניתן ליצור באמצעותם פסיפס. ועדיין, אם נשברת כוס בבית, כדאי אחרי קריאת מזל טוב לאסוך את שבריה ולשמור אותם לעבודת הפסיפס הבאה.